Україна і Сполучені Штати Америки досягли догоди за договором про надра. Відповідний текст угоди оприлюднено на сайті «Економічної правди».
Оновлений договір не передбачає, що США повністю володітимуть спільним з Україною фондом, але він не має чітких гарантій безпеки.
Документ мають підписати Міністерство закордонних справ України Андрій Сибіга та держсекретар США Марко Рубіо. Згідно з ним, США і Україна повинні створити інвестиційний фонд реконструкції.
З оновленого договору виключили положення, за яким США матимуть 100% контроль над комерційним фондом. У актуальному формулюванні смороду будуть володіти максимальною фінансовою часткою у фонді, дозволеної законодавством Сполучених Штатів.
Спільна власність України і США над фондом буде віраховуватися згідно з фактичними внесками країн до нього.
Україна та Сполучені Штати спільно керуватимуть фондом, проте США матимуть поновлення щодо прийняття рішень у рамках свого законодавства.
До догоди додали пункт, за яким Україна або США не матимуть права продавати, передавати свою частку у Фонді без попередньої письмової згоди іншої сторони.
Фонд отримуватиме 50% доходів з українських природних ресурсів, портів та інфраструктури пов'язаної з ресурсами (навіть тих, які належати уряду України опосередковано) для реінвестування в українську економіку.
Джерела відрахувань до Фонду не включатимуть ті, які вже є частиною бюджетних надходжень України. Терміни, обсяг і стабільність внесків будуть узгоджені в майбутньому договорі про Фонд.
Фонд на свій розсуд може зараховувати або повертати Уряду України фактичні витрати, понесені за новими проектами.
Внески, зроблені в нього, будуть реінвестувати мінімум раз на рік в українську економіку з "метою сприяння безпеці і процвітанню". Майбутня угода Про Фонд також передбачатиме розподіл коштів у майбутньому.
З оновленого варіанту угоди виключено положення за якою метою було збільшення інвестицій в Україну мінімум удвічі на кожен внесений Долар, а також мета повернути ВВП України до рівня кінця 2021 року.
Також виключили норму про ті, що надходження доходів з об'єктів, які на момент підписання угоди були окуповані Росією можуть перевищувати 50% у разі деокупації.
Крім цього, в новому варіанті угоди Немає частини, за якою внески українських доходів до Фонду триватимуть до суми в 500 мільярдів доларів. Також прибрали частину за якою вся фінансова допомога США додається до суми, яку Україна винна "покласти" у фонд.
США, згідно з текстом, мають намір узяти фінансове зобов'язання по допомозі Україні на суму, яку визначать окремо. Однак у договорі немає чітких гарантій безпеки, про які раніше говорив Зеленський.
Угода Про Фонд постарається не суперечити іншим міжнародним зобов'язанням України, а також майбутньої інтеграції в ЄС або інші об'єднання.
Україна і США зобов'язуються негайно розпочати розробку окремої землі, яка визначить деталі майбутнього Фонду.
Відповідальними за підготовку майбутньої угоди з боку України буде Міністерство економіки.
Нагадаємо: днями президент США Дональд Трамп заявив, що може зустрітися з лідером України Володимиром Зеленським вже на цей чи наступній. тижня.